Ortaokul

Eğitim Öğretim Anlayışı

Eğitimde uzmanlaşmış, başarı odaklı çalışma sistemi ile Övgü, anaokulundan ortaokula kadar öğrencilerini gelecek hedeflerine taşımak için onları keşfederek eğitime başlar. Övgü öğrencileri başarının mutluluk olduğunu bilen, kendini geliştirmeyi seven “Mutlu Öğrenciler” olarak hayata hazırlanırlar.

Övgü, seçilmiş öğrencilerden oluşan butik bir özel okuldur. En fazla 20 kişilik sınıflarda yapılan derslerde ve ders dışı destek çalışmalarında “Bire Bir” eğitim sistemi ile öğrencilerini yetiştirmektedir. Bizim için başarı öğrencilerimizin yalnızca akademik alanda değil, “sorumlu birey” anlayışına sahip, uluslararası başarılara imza atabilecek bir “Dünya Vatandaşı” olarak eğitimlerini tamamlamalarıdır.

Akıllı tahtalarla donatılmış sınıflarda öğrencilerin araştırmacı kimliklerini ortaya çıkaran, onlara deney ve gözlem olanakları sağlayan tam donanımlı laboratuvar ortamlarında, görsel ve işitsel olarak destekleyici programlarla hazırlanan projelerle teknolojiyi eğitime dahil ediyoruz.

Bireysel yeteneklere dayalı sportif ve sanatsal etkinlikler ile sanattan ve spordan zevk alan estetik ve bilinçli bireyler yetiştirmeye önem veriyoruz.

Ortaokul Öğretmenleri

asli-guven
Aslı Güven

İngilizce Zümre Başkanı

songul-turgut-ingilizce
Songül Turgut

İngilizce

ozlem-yalcinkaya
Özlem Yalçınkaya

İngilizce

harun-yunus-kambur
Harun Yunus Kambur

İngilizce

pelin-yalcinkaya
Pelin Yalçınkaya

İngilizce

seray-colak
Seray Çolak

Almanca

burcu-demirel
Burcu Demirel

Türkçe Zümre Başkanı

fatma-cavusoglu
Fatma Çavuşoğlu

Türkçe

ayse-ozlem-duran-drama
Ayşe Özlem Duran

Türkçe

askin-ermutlu
Aşkın Ermutlu

Matematik Zümre Başkanı

guleser-gulverik
Güleser Gürlevik

Matematik

saliha-sevimli
Saliha Sevimli

Matematik

cemile-duygu-colak
Cemile Duygu Çolak

Matematik

serap-cavus
Serap Çavuş

Fen Bilimleri Zümre Başkanı

suheyla-ayyildiz
Süheyla Ayyıldız

Fen Bilimleri

sezen-ertem
Sezen Ertem

Sosyal Bilgiler-Zümre Başkanı

davut-tasdemir
Davut Taşdemir

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

irmak-aydin-gorsel-sanatlar
Irmak Aydın

Görsel Sanatlar

duygu-balci-ritim
Duygu Balcı

Müzik

elvan-bal-cimnastik-zumre-baskani
Elvan Bal

Beden Eğitimi-Zümre Başkanı

aydan
A. AYDAN YETKİN

Dans Öğretmeni

koraycan-albay
KORAYCAN ALBAY

Satranç Öğretmeni

Okuma Saati

Okulumuzda her gün 08.45-09.00 saatleri arası “okuma saati” olarak belirlenmiştir. Bu saatte tüm öğrencilerimiz kitap listelerinde o haftalarda okumaları gereken kitapları, bitirdilerse kendi seçtikleri kitapları öğretmenleri eşliğinde okurlar. Öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediğimiz bu çalışma ile aynı zamanda kültürlü bir insan olmanın yegane yolu olan “kitap okuma”nın tadını çıkarıyoruz.

Zaman Çizelgesi

(5. ve 6. SINIF)

ZAMAN GİRİŞÇIKIŞ
Okuma Saati08:4509:00
1.Ders09:0009:40
1.Teneffüs09:4009:50
2.Ders09:5010:30
2.Teneffüs10:3010:40
3.Ders10:4011:20
3.Teneffüs11:2011:30
4.Ders11:3012:10
YEMEK SAATİ12:1012:50
5.Ders12:5013:30
5.Teneffüs13:3013:40
6.Ders13:4014:20
6.Teneffüs14:2014:30
7.Ders14:3015:10
7.Teneffüs15:1015:20
8.Ders15:2016:00

(7. ve 8. SINIF)

ZAMAN GİRİŞÇIKIŞ
Okuma Saati08:4509:00
1.Ders09:0009:40
1.Teneffüs09:4009:50
2.Ders09:5010:30
2.Teneffüs10:3010:40
3.Ders10:4011:20
3.Teneffüs11:2011:30
4.Ders11:3012:10
4.Teneffüs12:1012:20
5.Ders12:2013:00
YEMEK SAATİ13:0013:40
6.Ders13:4014:20
6.Teneffüs14:2014:30
7.Ders14:3015:10
7.Teneffüs15:1015:20
8.Ders15:2016:00

Sınava Hazırlık Çalışmaları

“ Övgü’de Başarı” bir tesadüf değil.

Bu seneden itibaren TEOG kaldırılmış olmakla birlikte liselere girişte bir seçme sistemi uygulanacağı kaçınılmazdır. Buradan hareketle deneyimli öğretmen kadromuzun uyguladığı seçme sistemine hazırlık programı, Rehberlik birimimiz tarafından uygulanan sınav kaygısı, etkin çalışma yöntemleri, motivasyon çalışmaları ile öğrencilerimizin başarısı garantilenir. Ders programındaki haftalık ders saatlerine ilaveten etüt saatleri ve hafta sonu çalışmaları ile hazırlık programı yoğunlaştırılır. Bu doğrultuda;

  • İngilizce 4 saat
  • Matematik 3 saat
  • Fen Bilimleri 3 saat
  • İnk. Tar. ve Atatürkçülük 2 saat
  • Sanat ve Spor 2 saat
  • Türkçe 1 saat

olmak üzere toplam 16 saat ek ders yapılarak öğrencilerimizin akademik gelişimi desteklenir.

Düzenli ve sık olarak yapılan deneme sınavları ile öğrencilerimizin eksikleri belirlenir ve bu doğrultuda ek çalışmalar yapılır. Ek çalışmalar, soru çözümü ve konu anlatımı şeklinde planlanır; bu etütlerde öğrencilerimiz ihtiyaçları doğrultusunda gruplara ayrılır.

Yalnızca 8. sınıflarımızda değil 5, 6 ve 7. sınıflarımızda da yıl içerisinde düzenli olarak uygulanan deneme sınavları ile hazırlıklara başlanır. 7. sınıf öğrencilerimize deneme sınavları dışında test ödevleri de verilerek akademik gelişimleri desteklenir.

Dil Programı

Özel Övgü Ortaokulu’nda uygulanan dil eğitim programı uluslararası standartlarda olup Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı (CEF- CommonEuropean Framework) dayalıdır ve 21. Yüzyıl öğrenme becerilerini kazandırmaya yönelik hazırlanmıştır. CEF ,Avrupa ülkelerinde yabancı dil öğretiminde ortak bir standart, ortak ölçütler ve buna dayalı bir araç geliştirmeyi amaçlayan Avrupa Konseyi Modern Diller Bölümü tarafından oluşturmuştur.

Okulumuzdaki uygulanan dil eğitimi programının genel hedefleri Öğrencilerimize uluslararası standartta dil eğitimi vererek onların dünya vatandaşı olmalarına katkıda bulunmak, öğrencilerimize 21. Yüzyıl öğrenme becerilerini kazandırarak, onları çağın gereksinimlerini karşılayacak bireyler olarak yetiştirmek,öğrencilerimize öğrenmeyi öğretmek ve böylece yaşam boyu öğrenme kavramını küçük yaşlardan kazandırmak,öğrencilerimizin akademik, mesleki ve sosyal alanlarda kendilerini sözlü ve yazılı olarak yabancı dilde ifade etmelerini sağlamaktır.

Okulumuzun benimsediği dil öğretimi programında, özellikle yabancı dil ağırlıklı 5. Sınıflarımızdan başlayan portfolyo kullanımını gerektiren eğitim felsefelerine dayalı öğretim etkinlikleri gerçekleştirmektedir. Öğrenciler eğitimleri süresince portfolyo tutmakta, böylece öğrenen özerkliği kazanmakta, kendi gelişimini farkına varmakta ve kendini değerlendirme kavramlarını içselleştirmektedir. Dönem sonlarında gerçekleştirilen Portfolyo Sunum günlerinde öğrencilerimiz dönem boyunca gerçekleştirdikleri etkinlikleri velileri ile paylaşmakta ve dilsel gelişimleri kanıtlamaktadırlar.

21.Yüzyıl öğrencileri teknoloji çağında doğduklarından, teknoloji hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Dolayısı ile bu öğrencilerin okullarından, aldıkları eğitimden ve öğretmenlerinden beklentiler farklıdır. Bugün öğrenciler geleneksel öğrenme yöntem ve metotlarından, ölçme ve değerlendirme tekniklerinden, iletişim yollarından çok daha farklı beklentiler içerisindedirler. Okullar öğrencileri dijital dünyada başarılı olmaları için gerekli düşünce, bilgi ve becerilerle donatmalıdır. Bu da, hem okullar, hem öğretmenler hem de müfredatlar için değişimi gerektirmektedir. Zaman, sınıfları dönüştürmenin, öğrencileri pasif bilgi edinici rolünden aktif öğrenen, kendi öğrenmesini planlayan ve kontrol eden bireyler yetiştirme zamanıdır. İşte bu noktada Övgü koleji öğrencileri İngilizce derslerinde aktif , kendini ifade eden , sık sık proje sunumları yapan , kültürlerarası beceriler geliştirme hedefi ile İngilizce yazıştıkları mektup arkadaşları olan ,online okuma platformları ile çok daha fazla İngilizce kitap okuyan, dolayısıyla dili çağın gereklerine yakışır şekilde öğrenen durumundadırlar.Dil öğreniminin organik bir süreç olduğu,  sadece ders saatleri ile limitli olmadığı gerçeğinden hareketle İngilizce dersi kitaplarının online platformlarını etkin şekilde kullanabilen çocuklarımız için öğrenme, okul sonrasında da devam etmektedir.

İngilizce blog sayfamızda yaptıkları etkinlikleri paylaşma imkanı bulan öğrencilerimiz 5. Sınıftan itibaren İngilizce Drama aktivitelerine de severek katılarak  dili yaşayarak , sergileyerek öğrenmektedirler.

CAMBRIDGE İngilizce Sınavları Cambridge İngilizce sınavları dünya çapında tanınan yeterlilik belgeleridir. Öğrencilerimiz 5. Sınıftan itibaren seviyelerine uygun, dört dil becerisini ölçmeyi hedefleyen Cambridge sınavlarına katılmakta ve İngilizce yeterliliklerini gösteren uluslar arası geçerliliğini olan sertifikaları almaktadırlar.

Özel Övgü Ortaokulu olarak dünya standartlarında hazırlanan dil müfredatımız ile, öğrencilerimize 21. Yüzyıl öğrenme becerileri kazandırarak, onları çağın gereksinimlerini karşılayan, yabancı dilde iletişim becerileri gelişmiş, kültürlerarası farkındalığı olan, eleştirel düşünen, öğrenmeyi öğrenen ve sürekli öğrenme kavramını benimsemiş bireyler olarak yetiştiriyoruz.

2. YABANCI DİL

ALMANCA

Dört temel dil becerisinin gelişimi ve iletişimsel yetinin kazanımı yabancı dil öğretiminin en önemli hedefidir. Küreselleşme anlamında giderek küçülen dünyamızda farklı toplumlar arasında iletişim çok anlamlı hale gelmiştir. Bu bağlamda ikinci yabancı dil öğrenimi hayatımızda kaçınılmaz bir ihtiyaç haline bürünmüştür.Bu amaçla okulumuzda Almanca ikinci yabancı dil eğitimi olarak verilmektedir. Öğrencilerimiz İngilizce’nin yanı sıra farklı bir dili, kültürü ile birlikte öğrenme olanağı bulmaktadır. Derslerimiz donanımlı ders kitapları haricinde teknoloji ile de desteklenmektedir. Bu teknoloji desteği hem eğlenerek öğrenmeyi, hem de istenildiği anda istenilen bilgiye ulaşma imkanı sağlamaktadır. Öğrencilerimiz ortaokuldan mezun olduklarında ikinci bir yabancı dil bilmenin sağlayacağı ayrıcalıklar konusunda farkındalık geliştirmiş olacaklardır. Dil kalıcılığını sağlamak amacıyla ders kitapları dışında kullandığımız müzik, film gibi çeşitli görsel ve işitsel eylemler dilin konuşulduğu doğal ortamı sağlamaktadır. Hedefimiz öğrencinin dil ile karşı karşıya kalması ve mümkün olduğunca yaşayarak öğrenmesidir.

Akademik Program

FEN BİLİMLERİ

Fen ve Teknoloji derslerinde temel amacımız ezbercilikten uzak, yaparak yaşayarak öğrenen, yaşadığı çevreyi tanıyan, seven, değişen çevre şartlarına uyum sağlama bilincine sahip, yapıcı, fen bilimlerine ilgi duyan, bilim ve teknolojinin toplumun ilerlemesindeki etki ve önemini kavramış ve bu bağlamda bilim ve teknolojideki gelişmeleri izleyen gençler yetiştirmektir. Bu hedefler doğrultusunda müfredat programı etkinlikler, beyin fırtınası yoluyla konu öncesi bilgileri tarama, deney ya da model yapma, konuyla ilgili video filmi, powerpoint sunumu, ya da konuyla ilgili interaktif etkinlikler, okul çevresi ya da ilgili kurumlara gezi, bulmacalar, oyunlar, kavram ve zihin haritalarını uygulama şeklinde gerçekleştirilir. Fen ve Teknoloji derslerinde laboratuvar çalışmalarına önem verilir. Bu çalışmalarla öğrencilerimiz araç- gereç kullanma yeteneği kazanır, gözlem ve deney sonuçlarını söz, yazı, resim, şekil ve grafiklerle gösterebilir, yorumlayabilir ve genelleme yeteneğini kazanır.  Aynı zamanda öğrencilerin test becerilerini geliştirmeye yönelik liselere giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları yürütülür. Düzenli aralıklarla yapılan sınavlar ile kazanımlar hedeflenen düzeye getirilmeye çalışarak öğrenciler bir üst programa hazırlanır. Öğrencilerimize verdiğimiz proje ödevleri ise öğrencinin bilimsel süreç, yaratıcılık, araştırma, iletişim gibi üst düzey becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalardır.

MATEMATİK

Bilirsiniz , çoğunlukla matematik zor ve sevilmeyen bir ders olarak tanınır. Oysa biz ilk dersimizde bunun böyle olmadığına çocuklarımızı inandırıyoruz. Eğer; öğrenci soruyu doğru okumuş ve anlamışsa, yorum yapmaya çekinmeden; derse katılabiliyorsa zaten sorun yarı yarıya çözülmüş demektir. Önemli olan çocukta öz güveni oluşturabilmektir. Sık sık tahtaya kalkmak ve derse katılımından dolayı takdir görmek , dersi ve öğretmeni sevdirebilmenin en kolay yollarındandır. Müfredatta belirlenen; konuların sınıfta aktarımını; yapıp hafta sonu ödevleri ile pekiştirilmesini yapıyoruz. Öğrencilere ön hazırlık görevi vererek; sınıf içi sunumlar yaptırıyoruz. Sınıflarımızda akıllı tahta kullanmaktayız. Proje, performans, ödevleri ile yaratıcılık duygularını geliştirmeyi amaçlıyoruz.

SOSYAL BİLGİLER

Sosyal Bilgiler Bölümü olarak amacımız demokrasi ve insan hakları konularında duyarlı, sosyal sorunların çözümünde kullanabileceği bilgi, tutum ve becerileri geliştiren, öğrendiklerini yaşama uyarlayabilen, sorumluluklarını yerine getirirken haklarını koruyan ve kullanabilen bireyler yetiştirmektir. Atatürk ilke ve inkılâpları ışığında demokratik yaşam kurallarını öğrenen, beraber yaşama, sorumluluk alma ve karar verme becerilerini geliştiren bireyler yetiştirmek en temel gayemizdir. Sosyal Bilgiler dersinde öğrenciler, gelişen teknolojiyi eğitim ortamında kullanarak, dersin içeriğini görsel olarak algılayıp, birden fazla duyu organıyla öğrenmeyi gerçekleştirmektedirler. Ders içinde kullanılan drama, tartışma, örnek olay gibi yöntem ve tekniklerle duygusal zekâlarının gelişimine katkı sağlarken işbirlikli öğrenme ile gerek okul içinde gerekse okul dışında ki faaliyetleriyle araştırma ve keşfetme becerilerini geliştirmektedirler.

TÜRKÇE

Amacımız; Türkçe dersinde öğrencilerimize görüp izlediklerini, dinlediklerini, okuduklarını tam ve doğru olarak anlama gücü kazandırmak, kazandıklarını yaşamla bağdaştırmayı sağlamak, tasarladıklarını söz ya da yazı ile doğru ve amaca uygun olarak anlatma beceri ve alışkanlığını kazandırmak. Bu anlamda biz önce eğitim sonra öğretim diyoruz. Bizim için önemli olan kendine güven duyan, sosyal ve kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmektir. Öğrencilerimize anadillerini sevdirmek, doğru ve etkili kullanabilmelerini sağlamak, bu özelliklerine dayanarak, girişken, sorumluluk alabilen, çabuk kavrayan, kavradığını en güzel şekilde aktarabilen bir nesil yetiştirmektir. Ülkemize yapacağımız en iyi katkının başarılı, mutlu, kendisini, ülkesini seven, dünyayı tanıyan ve çevresiyle iletişim kurabilen insanlar yetiştirmek olduğuna inanıyoruz. Bu da anadil eğitiminin başarısı ile sağlanabilmektedir.Yaşadığı toplumu gözlemleyen, araştıran, duyup gördüklerini sorgulayan, elde ettiği verileri yo rumlayan, sorunları tespit etmekle kalmayıp bunlara ilişkin çözümler üreten, topluma ve doğaya karşı sorumluluk üstlenen bireyler yetiştirmektir. İlköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda Türkçe dersleri; okuma, yazma, konuşma, dinleme/izleme ve dil bilgisi gibi öğrenme alanlarından oluşmaktadır. Öğrenci merkezli ve yapılandırmacı yaklaşımlarla planlanan Türkçe derslerinde öğrencilere gerekli bilgi ve beceriler kazandırılır. Milli eğitimimizin düşünen, anlayan, yorumlayan, sorun çözen ve bilimsel düşünen bireyler yetiştirmek temel amacı ile de örtüşen bir öğretim ve eğitim programı izlenmektedir. Türkçeyi gelişim süreci içinde doğru ve en güzel biçimde etkin kullanabilme, bilimsel, eleştirici, doğru, yapıcı ve yaratıcı düşünme alışkanlığı kazanma okuduklarını, dinlediklerini, gördüklerini değerlendirerek yeni düşünceler üretebilme, yaşadığı topluma ve çevreye duyarlılığını toplumsal bilince dönüştürme, bir konuyla ilgili olarak araştırma, tartışma, değerlendirme, yorumlama ve sentez yapabilme sosyal, kültürel zenginlikleri fark edip doğru çıkarımlar yapma  sözlü ve yazılı Türk ve dünya kültür ürünleri yoluyla kendi kültürünü ve başka kültürleri tanıma, özel yetenek ve ilgi alanlarını keşfetme disiplinler arası ilişkileri neden-sonuç bağlantısıyla kurabilme, farklı etkinliklerle kişisel gelişme sürecini zenginleştirme, dinleme ve yazma etkinliklerine katılabilme yeterliğini kazanma, etkili, sözlü ve yazılı ifade gücünün anlamını fark edip geliştirme, dinlenen müzik parçası, gezilen bir sergi, izlenen bir film, bir oyun, bir maç vb. üzerine açıklama ve eleştiri yapabilme, sesli ve sessiz okuma hızını artırma, türlü etkinliklerle sözcük dağarcığını geliştirme ve zenginleştirme, şiir, öykü ve kompozisyon yarışmalarına katılmaya istekli olma TEOG gibi sınavlara hazırlıkta bilgi ve beceri kazanma temel amaçlarımızdır.

Branş Dersleri

MÜZİK

Yaş dönemine uygun şarkılar aracılığıyla oluşturulan, toplumsal değerlerle yürüttüğümüz program çerçevesinde, çocuğun Matematiksel algı gelişimini sağlayarak, duyguların harekete geçirilmesi ve yaratıcılığın artırılması, hafızayı geliştirmeye yardımcı, beynin her iki yarısının da iyi bir şekilde entegre olması, sosyalleşme ve kendine güvenin artırılması, karşılıklı saygı ve sevgi değerlerinin geliştirilmesi yaptığımız uygulamaların doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. ilk adımda öğrencilerimiz, topluluk halinde yerel ve evrensel ezgilerde şarkılar söyleyerek; milli kültürünü keşfederken, dünya kültürünü de ihtiyacı kadar tanıyacak, ikinci adımda çocuğun doğasında var olan oyun âleminde müzikal farkındalık sağlanır. Üçüncü adımda ise tanıştığı müzikler içerisinde çeşitli etkinlikler (Ritm, Bireysel Enstruman çalımı; Şan ve solfej çalışmaları) ile kendi yaratıcılığını keşfeder.

GÖRSEL SANATLAR

Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım derslerinde daha önceden kullanılan klasik malzeme ve tekniklerin mix media ve yeni oluşum modelleriyle, yeniden kurgulanması, alışılagelmiş tekniklerin birleştirilerek yeni, farklı sunum ve görsel düzenlemelerle sergilenmesi, aynı zamanda oluşum dışına çıkılarak,zamanı ve mekanı sanatsal üretim ve kalıplaşmış fikirlerin dışına taşımak, geliştirmek amacıyla çocuklarımızın kişiye özel eğitim anlayışıyla, yeniden kurgulanmasını amaçlamaktadır.

BEDEN EĞİTİMİ

Öğrencilerin gelişim özelliklerini de göz önünde tutarak onların kişisel ve toplumsal yönden sağlıklı mutlu, iyi ahlaklı ve dengeli bir kişilik sahibi yapıcı yaratıcı ve üretken milli kültür değerlerini ve demokratik hayatın temel ilkelerini benimsemiş fertler olarak yetiştirilmeleri genel amaçtır.

Beden Eğitimi ve spor sayesinde öğrenci kendini tanır, yeteneklerini geliştirir, fiziksel olarak gelişir. Sağlıklı yaşam için gerekli bilgi ve becerileri kazanır. Hareket eğitiminin formal olarak yapılığı Beden Eğitimi dersi öğrencilerimizin kişilik gelişimi ve sosyalleşme yönünden büyük önem taşır.

Biz Sizi Arayalım

Danışmanımızla İletişime Geç