Anaokulu

Eğitim Öğretim Anlayışı

Erken çocukluk yılları, bireyin tüm yaşam becerilerinin temellerinin atıldığı çok önemli bir dönemdir. Çocukların yaşamın ilk yıllarında kazandığı öğrenme alışkanlıklarının, bilgi ve becerilerin yaşamın ileri yıllarına aktarıldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Eğitim ve öğretim programımız, MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürlüğünün oluşturduğu program esas alınarak, okul öncesi eğitim programlarında geçerliliğini kanıtlamış yaklaşımlardan yararlanılarak hazırlanmış bir programdır.

 

Eğitim programımızın amacı, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerini desteklemek, temel becerileri kazandırmak, olumlu benlik kavramı geliştirmesine, kendini ifade etmesine, özdenetim kazanmasına olanak tanımak, öğrenme isteği ve merak duygusunu uyandırmak, yaratıcılıklarını geliştirmektir.

 

Program içinde yer alan etkinlikler her öğrencinin bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak onun kişiliği, gereksinimleri ilgi ve yetenekleri üzerinde yoğunlaşılarak öz güvenlerini ve öğrenmeye karşı pozitif yaklaşımlarını geliştirecek biçimde tasarlanır.

 

Çocuklarımıza sınıf öğretmenlerimiz tarafından sunduğumuz ses ve kod eğitimi ile her iki alanda çocuklarımızı geliştiriyoruz, eğlendiriyoruz ve onları daha farklı eğitimlere de yönlendiriyoruz.

 

Anaokulumuzda çocukların gelişimsel gereksinimleri karşılanırken, gelişim alanlarının her biriyle olan dinamik etkileşimi desteklenerek, tüm gelişim alanlarındaki davranışların daha üst düzeye çıkartılması, çeşitlendirilmesi ve zenginleştirilmesi hedeflenir.

 

Özel Övgü Anaokulunda hedefimiz; çocuklarımızı kendilerini rahat ifade edebildikleri, dinlenildikleri, sevilip ve değerli olduklarını hissettikleri, mutlu ve güvenli bir ortam içinde mutlu bireyler olarak yetiştirmektir.

Anaokulu Öğretmenleri

beril-meral-ozel-sinif-ogretmeni
Beril Meral Özel

Sınıf Öğretmeni

sinem-ozdemir-yardimci-ogretmen
Sinem Özdemir

Sınıf Öğretmeni

duygu-balci-ritim
Duygu Balcı

Müzik

elvan-bal-cimnastik-zumre-baskani
Elvan Bal

Beden Eğitimi – Zümre Başkanı

irmak-aydin-gorsel-sanatlar
Irmak Aydın

Görsel Sanatlar

ayse-ozlem-duran-drama
Ayşe Özlem Duran

Drama

songul-turgut-ingilizce
Songül Turğut

İngilizce

aydan
A. AYDAN YETKİN

Dans Öğretmeni

koraycan-albay
Koraycan Albay

Satranç Öğretmeni

Dil Programı

Övgü Anaokulu’nda öğrencilerimize İngilizce’yi kalıplaşmış öğretilerle değil, yaşayarak, eğlenerek öğretiyoruz. Müfredatlar arası etkileşim sağlayan ve çoklu zeka yetilerinin gelişimine destek veren öğrenci odaklı yaklaşımımız ile çocuklarımızın dile uyum süreçlerini hızlandırıyor, yüksek motivasyon düzeyi geliştirerek katılımlarını sağlıyoruz. . Gerçek dünyayı ve gerçek İngilizce’yi son teknolojik sınıf donanımları ve eğitim araçlarıyla sunuyoruz.. Öğrencilerimizin bilişsel gelişimlerine katkısı olduğu kadar toplumsal, bireysel ve kültürel gelişimlerine de katkısı olan İngilizce öğretim programımızla anaokulu öğrencilerimiz 2. Dil olarak İngilizce’yi severek öğrenmekte ve temel düzeyde iletişim becerisi kazanmaktadırlar.

Branş Dersleri

  • İngilizce
  • Satranç
  • Drama
  • Dans
  • Müzik
  • Görsel Sanatlar
  • Jimnastik

Akademik Program

Ana programda Türkçe, Matematik, Drama, Okuma Yazmaya Hazırlık, Hareket, Oyun, Fen ve Doğa, Müzik ve Sanat Etkinlikleri birbiri ile ilişkilendirilerek bir bütünlük içinde sunulmaktadır.

Türkçe Dil Etkinliği

Sabah kahvaltısından sonra, tüm sınıf bir araya gelerek hava durumu, takvim, mevsim şeridi, sayma zamanı vb. etkinliklerin konuşulduğu paylaşım saati ile başlayan Türkçe Dil Etkinliği zamanında öncelikli olarak öğrencilerin dil gelişimleri desteklenir. Bu programda tekerlemeler, parmak oyunları, şiir, bilmece, sohbet, resimli kitap okuma, öykü anlatma, taklit oyunları, dramatizasyon, vb. etkinlikler yer alır. Türkçe etkinlikleri çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamayı amaçlar ve sözcük dağarcıklarının geliştirilmesini destekler. Ayrıca bu süreçte çocuklar; söz almak için sıra beklemeyi, düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmayı ve dinlemeyi öğrenir, yeni kelimelerle tanışırlar.

Fen ve Matematik Zamanı
Çocukların eğlenerek öğrendikleri, çevrelerini keşfettikleri, deneyler yapıp gözlemlerde bulundukları, araştırma, inceleme ve keşifler yaptıkları, matematikle oynayıp matematiği sevdikleri, sınıflandırma, sıralama vb. gibi çalışmaları içeren bir zaman dilimidir.

Okuma – Yazmaya Hazırlık Çalışmaları
Bu çalışmalarla öğrencilerimizin renk, şekil, sayı ve temel kavramları kazanmaları amaçlanır. Bunun yanında yapılan çalışmalar, görsel – işitsel algı, dikkat – bellek çalışmaları, problem çözme becerileri, eşleştirme, gruplama, sıralama, karşılaştırma, el – göz koordinasyonu vb. bilişsel becerileri destekleyen etkinlikleri içerir.

Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi etkinliğinde çocukların saygı, iş birliği, dürüstlük, sorumluluk, güven gibi değerleri ayırt etmeleri ve yaşama geçirmeleri amaçlanır. Soyut olan değerler kavramı, somut deneyimlere dönüştürecek etkinliklerle planlanır.

Sanat Zamanı
Sanat çalışmaları sırasında çocuklar, çeşitli malzemeleri kullanarak özgün ürün oluşturup küçük kas becerilerini geliştirme fırsatı bulurlar.

Serbest Oyun Zamanı
Serbest zaman etkinliğinde, öğrencilerimiz sınıfın hangi köşesinde oynayacaklarına ve neler yapmak istediklerine kendileri karar verirler. Bu onların sosyal yaşamı öğrendikleri bir zaman dilimidir.

Branş Çalışmaları
Alanında uzman öğretmenler tarafından yürütülen Müzik, Beden Eğitimi, Satranç, Görsel Sanatlar, Drama, Dans, Yabancı Dil gibi branş çalışmalarıyla öğrencilerin farklı alanlardaki deneyimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Sınıf İçin Uygulamalar

1. 100. Gün Tablosu
2. Sayma Çalışması
3. Takvim
4. Hava Durumu Çalışması
5. Oyuncak Günü
6. Kitap Günü
7. Eğitici Oyuncak Günü
8. Göster – Anlat Etkinliği
9. Değerler Eğitimi
10. Gems

Anaokulunda Bir Gün

9.00-9.20 KAHVALTI İLE GÜNE BAŞLIYORUZ

9.20-12.10 Satrançtan dansa, yabancı dilden dramaya günlük programda yer alan çalışmalar uygulanmaya başlanır

12.10-12.50 Öğlen yemeği ve oyun saati ile küçük bir mola veriyoruz

14.20-14.40 İkindi beslenmesi saatimiz

16.00 Gün sonu

Biz Sizi Arayalım

Danışmanımızla İletişime Geç